Z příprav na chystané altové vystoupení, SMT, D.A., 11.10.2008

IkonkaTento lístek bloku je okopírovaný mail, který jsem posílal siru Žibřidovi 10.10.2008 při přípravě skladby na Altové vystoupení:

Dobrý den, sire,

již jsme na to mrkli a na základě mých nečetných instrukcí jsme stvořili to, co bylo potřeba. Instruoval jsem především, že je potřeba udržet náklady v mezích a tím nepřekročit počet 3 tónů (resp. akrodů) a taktéž jsem trochu tlačil na to, aby i toto byl šlágr. Zároveň jsem předložil znění Kantýny, čímž jsem způsobil lehké vyděšení a pobavení zároveň. Na konečé formě se podílelo i mé přehrání kousku Závišovy ,,Doba je zlá", čímž jsme začlenili do skladby mollové prvky. Byl jsem trochu odvážný a vzhledem k tomu, že to byl můj vlastní nápad, nebylo tak těžké mě umluvit k tomu, aby jeden akord byl modifikovaný - tedy vyskytuje se tam C, E, G a Dis. Věřím, že tuto drobnost zvládneme zakomponovat a vzhledem k tomu, že E a Dis mají od sebe velké vzdálenosti (v jednom verši je vždy buď jeden, či druhý, tak věřím, že to zvládneme.) Zde tedy pohleďte na výsledný kód, který z toho vypadl:

,,eecceg eeggec ddgdcg dgdgc"

Notový zápis vznikl ve stísněných podmínkách, proto neobsahuje žádné zmínky o tom, jaký to má rytmus, ale to už si sami můžem upravit dle potřeby. Mně přišlo zajímavé hrát to jako 5/4 takt, kde 4 doby budou obsazeny zpěvem a pátá bude volná (pro ozdůbky a aby se mohl projevit i tanečník). Zároveň zápis neříká nic o dis. Je to proto, že stisknutí klávesy ,,d" je mnohem rychlejší a já jsem neměl diktafon.

Nechť naše hudební znalosti dopomohou dekodování a případné úpravě tohoto díla!

Ještě jsem zvědav na Lokajovo stvoření šlágru. Ten s tím má, doufám, větší zkušenosti. Nesoustředí se ani tak na dokonalé technické projevení, jako o to, aby to byl šlágr.

Vzhůru na extempore!

SMT, D.A.


Jste-li autorem tohoto listu, můžete jej editovat po svém přihlášení.
Komentáře našich návštěvníků

Počet komentářů k prohlédnutí: 2


Jméno:

Komentář:

Oblíbené číslo:Žibřid, 22.10.2008 21:52
Ovšem, že ti to vyšlo divně, Šímo! Nepozorně si četl, a tak ti vypadlo, že kde je v zápisu "d" má to bejt vlastně "dis", a hrát máš na navíc na d.i.s.harmoniku!
Šimonýdes, 19.10.2008 0:48
Já jsem to teď zkoušel zahrát extempórkem na harmoniku a je to divný..